Useampia vuosia toiminnassa mukana olleet Saara ja Mervi kertovat kokemuksiaan kauppakamarin toimielimissä työskentelyssä sekä siitä, mitä luottamustehtävät ovat heille itselleen antaneet ja mihin niissä pääsee vaikuttamaan.
Saara Liukkonen
”Olen Liukkosen Saara ja olen koulutus-, viestintä- ja tapahtuma-alan yrittäjä. Yritykseni on SaaraLiu. Täysipäiväisenä yrittäjänä olen toiminut vuodesta 2011. Yritykseni on ollut kauppakamarin jäsenenä jo tätä aiemmin.

Luottamustehtäväurani kauppakamarissa alkoi vuonna 2010, kun olin käynnistämässä yhdessä aiemman toimitusjohtaja Markku Kakriaisen kanssa JC-killan toimintaa. Vuosien varrella olen saanut olla mukana niin liikenteen, osaamisen, kaupan- ja palvelualan kuin kansainvälistenkin asioiden kehittämisessä eri toimielimissä työskennellessäni.
Parasta on ollut se, että jokaisesta tapaamisesta saa itsekin uusia ajatuksia ja ideoita – samalla kun pääsee viemään eteenpäin koko alueen tärkeitä asioita.
Viime vuosina kaupan- ja palvelualan valiokunnassa olemme edistäneet ahkerasti alan kehitystä ja saavuttaneet monia tavoitteita. Siitä kiitos koko valiokunnalle. Ulospäin näkyvin on varmaan ollut Palvelun aatelia –kilpailu, joka järjestettiin tänä vuonna toista kertaa. Kilpailun voittaja julkaistaan tammikuussa 2026.”
Mervi Simoska
”Hei, olen Simoskan Mervi, Juvan kunnanjohtaja syksystä 2016 alkaen. Olen kuntapuolen ammattilainen, koulutukseltani hallintotieteiden maisteri Tampereen yliopistosta. Toimittajan töistä siirryin Mikkelin seudulle muutettuani kunta-alan töihin, joissa olen viihtynyt eri tehtävissä lähes 30 vuotta.

Juvan kunta on monen alueen kunnan tavoin jäsenenä Etelä-Savon kauppakamarissa. Minulla on ollut tai on ilo olla mukana liikenne- ja viestintävaliokunnassa, osaamisvaliokunnassa, Team Futuressa sekä Etelä-Savon kauppakamarin hallituksessa. Ne ovat tarjonneet erinomaisen mahdollisuuden vaikuttaa niin maakunnallisella, kansallisella kuin kansainväliselläkin tasolla.
Kauppakamari tarjoaa kunta-alan toimijoille erinomaisen paikan verkostoitua ja tutustua etenkin alueen elinkeinoelämään. Kuntien tehtävänä on alueen elinvoimaisuuden kehittäminen ja kuntalaisten hyvinvoinnin edistäminen – sitä työtä teemme yhdessä mm. kauppakamarin kanssa. Viime aikoina yhteistyötä on tehty etenkin mobiiliyhteyksien kuuluvuuden edistämisessä ja väyläasioissa. “Yrityksille hyvä Etelä-Savo on kaikille hyvä Etelä-Savo” on kauppakamarin visio, joka tukee jokaisen kunnan työtä maakunnassa.
Kauppakamaritoiminta on hieno väylä verkostoitumiseen, vertaistukeen, alueen elinvoimaisuuden kehittämiseen ja sitä kautta myös meidän kaikkien hyvinvoinnin edistämiseen. Täällä tapaat eri alojen toimijoita, jotka ovat sitoutuneet kauppakamarin arvoihin – varmasti saat lisäarvoa toimintaasi tästä verkostosta!”
Haluaisitko sinä päästä mukaan vaikuttamaan? Etelä-Savon luottamushenkilöhaku vuodelle 2026 käynnistyy pian, tutustu kauppakamarin toimielimiin sekä vaikuttamistyöhön verkkosivuillamme: Vaikuttaminen – Etelä-Savon Kauppakamari & Toimielimet – Etelä-Savon Kauppakamari
