Team Future on vahvasti tulevaisuusorientoitunut valiokunta, jonka tarkoituksena on löytää uusia avauksia, mahdollisuuksia ja ideoita Etelä-Savon menestykseksi. Valiokunnan vuosi 2026 on ollut yhdellä sanalla kuvailtuna vauhdikas. Lähtökohdat vuodelle olivat edellisenä vuonna saadun palautteen perusteella toiminnan kehittäminen vastaamaan paremmin jäsenistön tarpeita ja ajankohtaisia trendejä, sekä selkeyttää valiokunnan perustarkoitusta. Kokousten ja tapaamisten määrän sijaan panostaisimme niiden laatuun.
Laitoimmekin tuulemaan heti vuoden ensimmäisessä kokouksessa, joka pidettiin tammikuussa Juvalla. Keskustelu yhteistyöstä Etelä-Savon Maakuntaliiton kanssa poiki työpajan, joka järjestettiin maaliskuussa Maakuntaliiton tiloissa. Työpajassa kävimme pienryhmittäin läpi maakuntaohjelman, megatrendien ja muiden ajankohtaisten teemojen vaikutusta kauppakamarin ja sen valiokuntien toimintaan, sekä haimme nimenomaan Team Futurelle kärkiteemoja, joita lähteä edistämään. Työpajan perusteella totesimme maakuntaohjelman ja kauppakamarin strategian olevan pääpiirteittäin linjassa keskenään, mutta maakunnan elinvoimalupauksen koettiin tarvitsevan lisää konkretiaa erityisesti yhteisen tekemisen osalta. Työpajassa syntyikin tälle ajatukselle jo slogan ”Tulevaisuutta yhdessä rakentava Etelä-Savo”.
Työpajan konkreettisena antina muun muassa toivottiin kauppakamarilta roolia viestinviejänä yrityksiin ajankohtaisten ja tärkeiden aiheiden käytännön vaikutuksista. Kauppakamarin ja median välistä yhteyttä toivottiin myös tehostettavan, jotta positiivisia kuulumisia alueen yrityksistä saataisiin enemmän esille.
Tammikuun kokouksessa keskustelimme myös yhteistyöstä Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu Xamkin kanssa KV-toiminnan näkökulmasta, sillä niin Xamk kuin Etelä-Savon kauppakamari ovat nostaneet kansainvälisten osaajien integroimisen parantamisen tärkeäksi teemaksi vastaukseksi osaavan työvoiman kasvulle Etelä-Savossa (Etelä-Savon kauppakamari, Xamk, Esedu, Mikkelin yliopistokeskus ja Mikkelin kaupunki vahvistavat yhteistyötä kansainvälisten osaajien pitovoiman parantamiseksi). Järjestimme toukokuun lopussa yhdessä Xamkin, Esedun, Mikkelin yliopistokeskuksen ja Mikkelin kaupungin kanssa työpajan, jonka tuloksena löysimme kolme selkeää painopistettä, joilla tukea tätä teemaa: sujuva arkeen kiinnittyminen, kohtaamiset yritysten ja osaajien välillä, sekä pitkäjänteinen ja näkyvä toimintamalli integroimisen edistämiseen.
Seuraavaksi valiokunta jatkaa konkreettisten toimenpiteiden valmistelua yhdessä muiden toimijoiden kanssa. Mainittakoon tästä esimerkkinä matalan kynnyksen tapahtuma, joka kokoaisi yhteen kansainväliset osaajat, yritykset ja alueen toimijat.
Saadun palautteen perusteella rohkenen todeta, että Team Future on noussut aivan uuteen liitoon alkuvuonna. On ollut ilo huomata, että valiokunnan kokouksissa ja työpajoissa on ollut loistava osallistujamäärä ja keskustelu on ollut todella aktiivista ja rakentavaa heti tammikuun Juvan kokouksesta lähtien. Haluankin osoittaa siitä kiitokset kaikille valiokunnan työskentelyyn tavalla taitoisella osallistuneille. Team Future kokoontuu vielä kahdesti syyskaudella, jolloin suunnittelemme myös jatkumoa vuodelle 2027.
Eeli Lemettinen
puheenjohtaja 2026
Team Future
